środa, 12 maja 2010

Warsztaty w pracowni 11

W dniach 17-20 maja odbędą się w pracowni malarstwa prof. Pawła Nowaka (Wydział Grafiki, pracownia 11) warsztaty z jednym z najbardziej znanych artystów czeskich, Jirim Kovandą. Zapraszamy wszystkich studentów z naszej pracowni, obecność dla czwartego roku obowiązkowa. Zajęcia są otwarte również dla studentów z zewnątrz.

Harmonogram:

Spotykamy się w najbliższy poniedziałek o godz.10 w pracowni 11.
Warsztaty odbywają się w dniach:
pon-czw 10-12


Informacje artysty na temat warsztatów:

Głównym celem warsztatu oraz narzędziem, którym posłużymy się w podczas jego trwania, jest komunikacja, wzajemna współpraca i swobodna interakcja pomiędzy wszystkimi uczestnikami. W trakcie kilku naszych spotkań, każdy będzie miał możliwość wypowiedzenia się na dowolny temat, opowiedzenia o tym, czym się interesuje, co robi i czym chciałby się zajmować. Każdy będzie miał możliwość zareagowania na to, czym zajmują się pozostali uczestnicy warsztatów. Sztuka akcji czy performace mogą posłużyć nam za trampolinę, ale nie musimy się stricte trzymać tej tematyki, wszystko będzie zależało od sytuacji i wkładu każdego z nas. Nie planujemy żadnych zadań, wydawania poleceń, pierwszy impuls powinien wyjść od tego, kto czuje, że chce coś zrobić. Powinniśmy się starać, aby w pełni wykorzystać sytuację, w której to właśnie MY spotkaliśmy się właśnie TERAZ. W efekcie nie musi powstać żadne definitywne dzieło sztuki, bardziej istotna jest dla nas wzajemna, niehierarchiczna komunikacja , dogłębne odczuwanie relacji łączących nas i otaczającą nas rzeczywistość. Odkrywanie w jaki sposób sztuka może wpływać na nasze życie.
Jiří Kovanda


Biogram:

Jiri Kovanda. Po raz pierwszy pojawił się na scenie artystycznej wraz z drugą falą czeskiego "akcjonizmu" w późnych latach 70. W latach 90. odkryto na zachodzie oryginalność jego minimalistycznych "akcji-interwencji". Różniły się one znacznie od wcześniejszej działalności czeskiego Fluxusu, który stawiał sobie cele utopijne i edukacyjne, ale także od tego typu działań współczesnych mu artystów, którzy poprzez akcje badali granice fizyczne i egzystencjalne. Minimalistyczne działania i interwencje Kovandy z lat 70. często były tak subtelne, że niemal niezauważalne. Nie atakowały od razu, ale miały mieć wpływ w perspektywie długoterminowej. Krytycy widzą pewnego rodzaju romantyzm w subtelnych artystycznych gestach, które były prawdopodobnie wywołane przez przygnębiające w Czechach lata 70. i miały słuzyć terapeutycznie, jako kontrast dla przedstawień, jakie wyreżyserowała polityka i traumatycznych gestów sprzeciwu. Jego subtelne akcje i wydarzenia (jak sam o nich mówi, unikając słowa performance) z piramidami z kostek cukru czy pocałunkami przez szybę sugerują klucz interpretacyjny "próby kontaktu" - tak jak w przypadku akcji, kiedy nieruchomo wpatrywał się w ludzi spotkanych w windzie czy niezauważalnie dotykał przypadkowych przechodniów. Co ciekawe, to w Polsce miał miejsce debiut Kovandy (Galeria Mospan, Warszawa 1976). Od lat 90. tworzy konceptualne obiekty i instalacje, a ostatnio powrócił również do realizowania minimalistycznych akcji, np. słynna "Kissing through glass" w Galerii Tate Modern w 2007 roku. Prezentowany był na Documenta w Kassel. W kwietniu 2010 otwarta została jego indywidualna wystawa "White Blanket" w wiedeńskiej Secesji.
Jiri Kovanda jest profesorem ASP w Pradze.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.